Blog
Šta raditi kad trnu prsti na nogama i zašto se ovo dešava?

Sigurno ste barem jednom u životu doživeli da vam prsti na nogama utrnu. Možda ste dugo sedeli u istom položaju ili nosili preuske cipele, a možda je uzrok nešto sasvim drugo. Ovo je obično bezopasno stanje, ali ponekad može biti znak nečeg ozbiljnijeg. Zbog toga se bavimo problemom šta raditi kad trnu prsti na nogama.
Ostanite sa nama i saznajte zašto nastaje ovo neprijatno, ali često prisutno osećanje trnjenja, kao i kako da se na najlakši i najbrži način oslobodite neprijatnosti.
Trnjenje prstiju na nogama
Trnjenje prstiju obično se javlja kada je neki nerv pritisnut ili komprimovan. Pritisak ometa normalan protok nervnih impulsa i dolazi do trnjenja.
Trnjenje prstiju na nogama ili parestezija je prilično čest fenomen koji je većini nas poznat. Ponekad se desi kad sedimo ili predugo stojimo u istom položaju, a ponekad i kad nosimo neudobnu i tesnu obuću. Taj osećaj struje koji prolazi kroz naše prste izuzetno je neprijatan, ali najčešće nije ozbiljan.
Za većinu ljudi, trnjenje je kratkotrajan problem koji nestaje ubrzo nakon što promenimo položaj ili se opustimo, eventualno kad izujemo obuću i uspostavimo normalnu cirkulaciju u stopalima. Ali ako se osećaj trnjenja učestalo ponavlja ili traje duže vreme, možda je vreme da obratimo pažnju na moguće uzroke.
Šta znači kad trnu ruke i noge?
Kada trnu i ruke i noge, to može da znači da je došlo do privremenog pritiska na nerve. Mada, dešava se da to bude signal koji nam ukazuje na ozbiljnije zdravstvene probleme.
U najvećem broju slučajeva, trnjenje ruku i nogu se javlja zbog jednostavnih stvari. To je najčešće nepravilno i predugo sedenje ili spavanje u lošem položaju. Kad su ovi uzročnici u pitanju, onda neprijatnost brzo prolazi. Međutim, ako se osećaj ne povuče za kratko vreme ili se ovo često ponavlja, možda je vreme da istražite dublje uzroke.
Uzroci trnjenja nogu i ruku:
- Nepravilno držanje ili spavanje – dugotrajno sedenje ili spavanje u lošem položaju pritiska nerve i izazva trnjenje.
- Obuća-pritisak koji stvaraju cipele na štiklu ili tesne čizme u kojima prsti nisu rašireni i stopalo ne može da se opusti, može da dovede do trnjenja i zaustavljanja cirkulacije.
- Pritisak na nerv – stanja kao što su sindrom karpalnog tunela ili išijas.
- Problemi sa cirkulacijom – kada je smanjen protok krvi kroz telo, nekad se sumnja na bolesti poput dijabetesa ili arterijske bolesti.
- Nedostatak vitamina – kada u organizmu nedostaju vitamini B grupe (B12, B1, folna kiselina), to negativno utiče na zdravlje nerava.
- Dijabetes – dugotrajno visok nivo šećera u krvi oštećuje nerve.
- Poremećaji u radu štitne žlezde – kada štitna žlezda ne funkcioniše pravilno, naročito kod hipertireoze, može doći do osećaja trnjenja u ekstremitetima.
- Multipla skleroza – ova neurološka bolest izaziva trnjenje i druge senzorne poremećaje u telu.
- Stres i anksioznost – previše stresa izaziva napetost u mišićima. Oni zatim stvaraju pritisak na nerve i trnjenje.
- Poremećaj ravnoteže elektrolita – nizak nivo kalijuma, natrijuma ili magnezijuma u organizmu jedan je od razloga za pojavu trnjenja u rukama i nogama.
Ako primetite da trnjenje traje duže vreme, ili se pojavljuje uz druge simptome kao što su slabost, gubitak koordinacije ili bol, obavezno se obratite lekaru.
Kako izlečiti trnjenje prstiju na nogama?
Ako trnjenje nije posledica ozbiljnijih zdravstvenih problema, ovo stanje se rešava pravilnim držanjem tela ili određenim tretmanima i vežbama. Ponekad će masaža stopala i promena obuće biti dovoljni da se stanje poboljša, a ponekad će uroditi plodom ako primenite više tehnika istovremeno, kao na primer:
- Često menjajte položaj – Pomerajte se često da biste oslobodili pritisak na nerve. Svakih desetak minuta okrenite stopalo u smeru kazaljke na satu kako biste podstakli krv da normalno profunkcioniše kroz stopala.
- Pojačajte cirkulaciju – Lagana fizička aktivnost, šetanje, hodanje uz stepenice ili istezanje, poboljšaće protok krvi i smanjiti trnjenje.
- Nosite udobnu obuću – Neudobne ili preuske cipele mogu izazvati pritisak na prste i dovesti do trnjenja. Birajte obuću koja pruža dovoljno prostora za prste i nosite samo modele od prirodne kože koji se prilagođavaju stopalima i ne izazivaju pritisak i deformitete stopala.
- Tople ili hladne obloge – Tople obloge opuštaju mišiće i smanjuju pritisak. Hladne obloge ublažavaju upalu i umiruju nerve, a najbolji efekat ima naizmenična kupka toplom i hladnom vodom koja podstiče cirkulaciju.
- Masiranje prstiju i ruku – Ako nežno masirate prste na nogama i rukama poboljšaćete protok krvi i smanjiti neprijatno trnjenje. Masaže praktikujte uveče, nakon izuvanja i nakon celodnevnih aktivnosti, i uvek koristite kreme i gelove koji podstiču cirkulaciju, poput onih sa gavezom ili dodatkom bršljana.
- Korekcija držanja tela – Ako dugo sedite ili radite za stolom, obratite pažnju na pravilno držanje tela. Podupiranje lumbalne regije i pravilan položaj ruku smanjiće pritisak na nerve. Neka vam stopala budu podignuta na podlogu, a ruke uvek u visini stola. Bitno je da se položaj često menja kako ne bi došlo do statičnosti krvotoka. Znatno olakšanje može da vam donese ukoliko više puta u toku dana podignete noge na dupli jastuk jer ovo vraća krv iz nogu u ostale delove tela i podstiče normalan krvni pritisak.
- Vitamini i suplementi – Ako sumnjate da je razlog trnjenja nedostatak vitamina B12 ili drugih hranljivih materija, razmislite o suplementaciji ili pojačanom unosu hrane bogate ovim vitaminima.
- Fizioterapija – Ako je trnjenje posledica problema sa nervima ili mišićima, fizioterapeut će vam preporučiti vežbe i tretmane koji poboljšavaju funkciju nervnog sistema.
Nikada nemojte ignorisati trnjenje prstiju na nogama, posebno ako postane učestalo i neprijatno. Male promene u stilu života i saveti stručnjaka doneće vam olakšanje. Osluškujte svoje telo i ugađajte mu jer su ovi mali i naizgled beznačajni preventivni postupci ključ vašeg zdravlja ubuduće.