Kako popraviti držanje tela? 5 uzročnika lošeg držanja

Loše držanje tela deluje kao samo estetski problem, ali malo je onih koji su svesni da je loše držanje ozbiljan zdravstveni problem koji utiče na zdravlje kičme, mišića, zglobova i stopala.

Zbog lošeg držanja tela dalje se razvijaju brojni deformiteti koje je kasnije jako teško lečiti i izlečiti.

Ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte zbog čega imamo loše držanje, kako da prepoznamo simptome na samom početku ovog stanja i koje vežbe i tehnike su odlične za popravljanje držanja i stava.

Faktori koji dovode do lošeg držanja tela

Pre bilo kog procesa vežbanja i primene bilo kakvih tehnika za ispravljanje držanja, treba pronaći faktore koji direktno utiču na krivljenje i pogrbljenost našeg tela:

1.   Loš izbor obuće

Verovali ili ne, loša obuća je prvi faktor koji drastično utiče na naše držanje. Kada obujemo cipele ili čizme, nosimo papuče ili patike koje su nam tesne, koje nisu izdrađene od prirodne kože i koje ne pružaju našim stopalima adekvatnu podršku, stopalo počinje da traži idealan položaj koji mu odgovara. Veća obuća ili ona koja nije ergonomska, uzrokuje deformitete stopala i usled neartikulisanih i nepravilnih koraka, naša kičma se krivi, naše pete idu ka dole (što možete primetiti po đonovima) i ramena se krive što sveukupno dovodi do lošeg držanja i sve lošijeg opšteg stava tela.

2.   Dugotrajno sedenje ili stajanje

Rad za računarom, isti položaj u toku više sati prouzrokuje grčenje mišića koji, kad se ispravimo, ne mogu tako lako da se opuste i normalno funkcionišu. Javljaju se poteškoće sa cirkulacijom, mišićna vlakna su zategnuta i telo nakon višesatnog sedenja samo traži najbezbolniji položaj, što na duže staze dovodi do lošeg držanja tela.

1.   Loše navike u svakodnevnici

Ovde se podrazumeva ponavljanje loših navika koje ne utiču dobro na kičmu i hod. Recimo, ukoliko torbu ili ranac nosimo uvek na istom ramenu, teret je samo na jednom mestu i kičma i ramena se krive u pravcu tereta. S druge strane, ukoliko na pogrešan način podižemo predmete, spavamo na neadekvatnom ležaju i u lošem položaju, ovo drastično utiče na naše držanje.

2.   Manjak fizičke aktivnosti ili pogrešno vođeni treninzi

Ukoliko imamo manjak fizičke aktivnosti, slabi mišići leđa i stomaka ne mogu adekvatno da podrže kičmu, i zato se javlja loše držanje. S druge strane, treninzi i fizičke aktivnosti koje su loše vođene, stvaraju opterećenje kičme i krive je u onaj položaj u kom nam je najbezbolnije.

3.   Genetika i povrede

Veliki broj ljudi ima genetsku predispoziciju za loše držanje i ovo jeste nasledno stanje koje se može dodatno zakomplikovati lošim načinom života. S druge strane, nakon određenih povreda, telo može da se prilagođava bolovima i novonastalom stanju, zato se posle povreda može javiti loše držanje, pogrbljenost, hramanje, njihanje, geganje i loš stav čitavog tela.

Pravilno držanje tela- šta podrazumeva?

Držanje je pravilno ako:

  • Ravna leđa pri hodu – Kičma treba da bude u prirodnoj krivini bez preteranog naginjanja napred ili nazad.
  • Ravna ramena – Ramena treba uvek držati opušteno i u ravni sa kukovima.
  • Pravilno postavljen vrat – Glava treba da bude u ravni sa kičmom, a brada blago povučena unazad. Jezik uvek treba da bude na gornjim nepcima kako bi brada bila u pravilnom položaju.
  • Oslonac na celom stopalu – Prilikom stajanja, težina treba da bude ravnomerno raspoređena na oba stopala i za to je najviše zaslužna udobna kožna obuća.
  • Pravilan položaj prilikom sedenja – Leđa treba da budu naslonjena na stolicu, stopala ravno na podu, a ekran računara u visini očiju. Laktovi treba da budu oslonjeni na držače stolice u visini stola, nikako više niti niže.

Loše držanje tela – kako prepoznati simptome?

Loše držanje tela podrazumeva pogrbljenost, preterano uvijanje leđa unapred, ramena koja nisu simetrična i u istoj ravni, iskrivljenost kičme, loš hod, geganje i hramanje i loš položaj bokova.

Loše držanje prepoznaćete po:

  • krivini kičmenog stuba ako se nagnete napred i uočite da vam kičmeni stub ide blago u levo ili u desno
  • poteškoćama u hodu i pokušajima stopala da nađu idealan položaj
  • po obući koja se brzo haba i može da bude iskrivljena i ulubljena na mestima gde je najveći pritisak tela
  • po bolovima kad se namestite u pravilan položaj tela

Kako ispraviti držanje tela?

Držanje tela se popravlja promenom obuće, vežbanjem, istezanjem, plivanjem, ortopedskim pomagalima i konstantnim podsećanjem na vraćanje u pravilan položaj.

  • Promena obuće– Ako želite da popravite držanje, treba krenuti od glavnog uzročnika i ukloniti tesnu obuću, nekvalitetne cipele i druge modele koji izazivaju loš hod i deformitete stopala.
  • Vežbanje i šetanje– Jačanje mišića leđa, stomaka i nogu poboljšava podršku kičmi. Vežbe poput joge i pilatesa mogu umnogome pomoći u ispravljanju držanja, ali je potrebno vreme i doslednost, kao i konsultacija sa ortopedom i fizijatrom.
  • Plivanje– Plivanje ima brojne benefite i drastično može da pobošlja držanje tela jer uključuje i aktivira mišiće koji se redovnim treniranjem previde i zapostave.

  • Masaže – Možda deluje kao periferna stvar, ali masaže su zaslužne za opuštanje mišića i mogu mnogo da pomognu pri ispravljanju držanja čitavog tela.
  • Pravilno sedenje – Koristite ergonomske stolice i obratite pažnju na položaj ekrana računara, kao i na položaj svojih ruku i laktova prilikom rada. Pravite česte pauze i izbegavajte višesatno sedenje u istom položaju.
  • Redovno istezanje – Istezanje mišića ramena, vrata i leđa smanjuje napetost i pomaže u održavanju pravilnog držanja.
  • Svesnost o držanju – Podsetnici na telefonu ili lepljive poruke mogu pomoći da se setite da ispravite držanje tokom dana. Pružite sebi podršku u vidu svih mogućih podsetnika da treba pravilno sedeti i hodati.
  • Nošenje ortopedskih pomagala – U slučajevima težih deformiteta, mogu pomoći steznici ili ortopedski ulošci. Čak i kad nisu prisutni deformiteti, preporučuje se nošenje ortopedskih uložaka koji će pružiti podršku stopalu i omogućiti vam da se lakše krećete u svojoj obući.

Pravilno držanje tela zahteva posvećenost i predan rad na sebi. Imajte na umu da sve što radite danas za sebe, odnosi se na to kako ćete se sutra osećati. Zato, investirajte u dobru obuću, budite dosledni pri vežbanju i zdravim načinima života, krećite se i podsećajte sebe da je pravilno držanje tela pitanje zdravlja, ne samo izgleda i estetike.