Čukljevi na nogama – zašto nastaju i kako se leče prirodnim putem?

Naša stopala trpe konstantne pritiske zbog svog položaja i uloge oslonca čitavom telu. Neadekvatna obuća koja je tesna, od veštačkih i krutih materijala, predstavlja poseban rizik za razvoj mnogih deformiteta na stopalima.
Jedna od najčešćih neprijatnih pojava na stopalima jesu izrasline u zglobu palca, takozvani čukljevi.
Ukoliko ste primetili da ste ili genetski predodređeni, ili ste skloni razvoju čukljeva zbog neadekvatne i tesne obuće, ne očajavajte, niste usamljeni.
Veliki broj ljudi se suočava sa ovim problemom, koji može biti blažeg i težeg oblika, a pogađa i mlađe i starije, istina mnogo češće žene, ali ni muškarci nisu pošteđeni.
U nastavku teksta predstavljamo vam činjenice koje će vam pomoći da bolje razumete šta su zapravo čukljevi, kako nastaju, ali i šta možete da preduzmete u prevenciji, odnosno lečenju čukljeva.
Šta su čukljevi na nogama?
Najjednostavnije rečeno čukljevi su deformacija na stopalu, stvorena na zglobu palca. Nastaju usled poremećaja u balansu struktura koje čine stopalo – kostiju i mekih tkiva, što je najčešće rezultat prevelikog pritiska koji ovaj deo stopala trpi.
Čukljevi se razvijaju tako što se palac nakrivi ka drugim prstima, što može biti posledica raznih faktora, neadekvatne obuće, genetike, ali i nekih sistemskih oboljenja kao što je reumatoidni artritis.
Čukljevi se ispoljavaju u vidu kvrge odnosno tvrdog ispupčenja sa strane stopala ispod palca. Mnogo češće se razvijaju kod žena (po nekim statistikama, čak 10 do 15 puta češće), nego kod muškaraca. Ova ispupčenja mogu biti uzrok neprijatnosti i bola u zavisnosti od nivoa uznapredovalosti deformiteta.
Kako nastaju čukljevi?
Čukljevi, bilo da su rezultat genetske predodređenosti ili da su stečeni neadekvatnim odabirom obuće nastaju pre svega usled prevelikog pritiska na gornji deo stopala. U tom smislu mogu se izdvojiti glavni preduslovi za razvoj čukljeva:
- Neadekvatna obuća – čukljevi nastaju pomeranjem palca ka ostalim prstima i najčešći uzrok jeste neadekvatna obuća. Zato su žene, koje češće nose obuću tesnu u prstima, ili visoke potpetice, znatno sklonije razvoju čukljeva od muškaraca.
- Genetika – pored tesne obuće veliku ulogu u razvoju čukljeva na stopalima ima i genetika. Ukoliko smo genetski predodređeni da nam se palac zbog tipa stopala nakrivljuje ka ostalim prstima velike su šanse da će se čukljevi razviti. Na primer, kod egipatskog tipa stopala palac je mnogo duži u odnosu na ostale prste i u kombinaciji sa tesnom obućom, on će se neminovno nagibati u stranu ka ostalim prstima i time stvarati put za razvoj čukljeva u svojoj bazi, odnosno zglobu.
- Autoimuna oboljenja zglobova poput reumatoidnog artiritisa.
Nažalost, genetiku i oblik stopala ne možemo birati, ali ono što svakako jeste u domenu naše moći to je pravilan odabir obuće i promena životnih navika odnosno kvaliteta i modela obuće koji najčešće nosimo.
Kvalitetna kožna obuća, izrađena od prirodnog materijala koji ne ide protiv naših stopala i prstiju, već im se prilagođava i dozvoljava im prostor da “dišu”, jedan je od prvih i najboljih metoda za sprečavanje razvoja čukljeva.
Čukljevi – simptomi koje ne smete zanemariti
Ako primetite neke od simptoma u zglobu nožnog palca kao što su:
- bol
- crvenilo
- otok
- nelagodnost pri hodanju
vrlo je verovatno da se suočavate sa početnim fazama čukljeva. Razvojem ovih simptoma stopala vam šalju signal da treba da unesete određene izmene u svoju svakodnevicu.
Najpre, razmislite o tome kako vaš odabir obuće doprinosi svim ovim nelagodnostima. Modni trendovi decenijama diktiraju šta sve podrazumeva elegantan i damski izgled, čiji su visoke potpetice neizostavni deo. Vođene ovim trendovima većina žena smatra da su visoke potpetice najženstveniji detalj čitavog stila i slažemo se da kompletiraju svaku odevnu kombinaciju svojom elegancijom i seksipilom.
Međutim, često nošenje cipela sa visokim potpeticama, koje su tesne u prstima, predstavlja jedan od glavnih preduslova za razvoj mnogih problema sa stopalima, pa tako i čukljeva. Ovo je logičan sled događaja uzevši u obzir pritisak koji prsti, a posebno palac, u tom slučaju podnose.
Kada se ovaj rizičan model obuće ukombinuje sa materijalima izrade koji su neretko veštački i kruti, naša stopala gotovo da nemaju šanse u ovim napravama za mučenje osim da razviju neki deformitet ili devijaciju.
Kako lečiti čukljeve na nogama?
Kod čukljeva je najvažnije ispratiti onu narodnu – bolje sprečiti nego lečiti. Prevencija je mnogo učinkovitija i bolja metoda za sve zdravstvene tegobe, pa tako ni čukljevi nisu izuzetak.
Ako bismo želeli da pronađemo jednu dobru stvar vezanu za čukljeve, to bi bila činjenica da se ne pojavljuju preko noći niti odjednom. Oni se razvijaju postepeno i ostavljaju nam mogućnost i prostor da sprečimo njihov drastičan razvoj do teških oblika i operacije kao jedine metode lečenja.
U zavisnosti od stupnja razvoja na kojem se čukljevi nalaze pristupaćemo i njihovom lečenju.
Moramo napomenuti ovde, da u slučajevima drastično uznapredovalih čukljeva operacija nekada predstavlja jedino rešenje, ali mnogo je neinvazivnih metoda kojima ovaj krajnji metod možete da predupredite.
Čukljevi na nogama prirodno lečenje
U ranijim fazama lečenje čukljeva može biti kućno, a najpre vam predlažemo da obuću koju nosite prilagodite novonastaloj situaciji. Umesto obuće od sintetičkih, nefleksibilnih i krutih materijala, odaberite kožnu obuću.
Prirodna koža, pored toga što je dugovečnija i estetski nezamenljiva, mekši je i fleksibilniji materijal, koji se prilagođava stopalu. Poželjno je i da obuća bude na vezivanje što dodatno omogućava regulisanje pritiska na stopalo.
Kada ste ovu ključnu stavku regulisali, a svoj cipelarnik oplemenili kvalitetnom obućom od prirodne kože, uputićemo vas u neke prirodne metode kojima možete ublažiti bolne čukljeve, a ujedno i sprečiti njihovu dalju progresiju:
- Fizička aktivnost – vežbe za rastezanje nožnih prstiju i razvijanje fleksibilnosti u zglobu palca mogu pomoći u početnim fazama čukljeva.
- Masaža eteričnim uljima – u nekim slučajevima olakšava bolne upale zgloba palca.
- Aloe vera – zbog izloženosti kože na zglobu palca stalnom trenju, koža čukljeva je sklona iritaciji, a aloe vera dokazano smiruje iziritiranu kožu.
- Mast od gaveza – moćan saveznik kod svih tegoba povezanih sa kostima i zglobovima.
- Suplementi koji ublažavaju upalu – kurkuma i đumbir se često koriste zbog svojih protvupalnih svojstava.
- Ortopedska pomagala – ulošci i ortoze koje mehanički ispravljaju palac i time sprečavaju progresiju čukljeva su odlično rešenje dostupno u apotekama. Uz redovno nošenje separatora za prste, možete napraviti značajan pomak u izgledu ali i u sprečavanju daljeg deformiteta. U prodaji se nalaze i flasteri za čukljeve kao i brojne ortoze koje možete nositi noću. Kombinacijom uložaka i ortopedskih jastučuća, separatora i ortoza, primetićete značajno poboljšanje.
Kao što smo videli, čukljevi nisu samo estetski problem, već su česta i neprijatna pojava koja može biti bolna i otežavati svakodnevno funkcionisanje.
Kako biste minimizirali mogućnost za njihov nastanak, a kasnije i razvoj, pametno birajte obuću koju svakodnevno nosite. Uložite u kvalitetnu obuću od prirodne kože, jer time ne samo da oplemenjujete lični modni stil, već i odgovorno postupate prema svojim stopalima pružajući im zdrav i udoban korak.