Blog
Kako zalepiti đon na cipeli kao profesionalni obućar?

Nije nužno da kad vidite odlepljen đon na cipeli, odmah krenete u kupovinu novih cipela. Iako mnogi smatraju da je, zbog izbora lepka i same tehnike lepljenja, možda pametnije baciti cipele ili ih odneti kod obućara, uz par dobrih trikova koje su sa nama podelili majstori obuće moći ćete sami da zalepite đon kod kuće.
Ostanite sa nama i saznajte kako, korak po korak zalepiti đon na cipeli baš kao profesionalni obućar.
Lepljenje đona na cipeli – glavna pravila od kojih se počinje
Na samom početku, pre odluke o lepljenju đona, treba imati u vidu da je lepljenje moguće samo ako je oštećenje površinsko, dakle ako se đon delimično odvojio od gornjeg dela cipele, ali nije pukao na pola, deformisao se ili istrošio do neupotrebljivosti.
Lepljenje nije preporučljivo kod obuće sa potpuno istrošenim đonom ili kada je struktura same cipele oslabila i tada se, zbog zdravlja stopala i kičme, preporučuje kupovina novog para kožne obuće.
Šta je potrebno za lepljenje đona na cipeli?
Da biste, poput obućara zalepili đon, potrebno vam je:
- Kvalitetan lepak namenjen baš za kožu i gumu, birajte one koji su baš za obuću koje možete pronaći kako u farbarama, tako i u prodavnicama obuće
- Meka šmirgla, brusni papir fine granulacije
- Alkohol ili aceton za čišćenje
- Pamučna krpica ili papirni ubrusi
- Stega ili gumene trake za fiksiranje, ili neki teži predmet da pritisnete cipelu dok se lepak ne stegne
- Rukavice za zaštitu kože ruku od lepka
Sada kada imate materijal, potrebno je da pripremite cipele kako bi lepljenje bilo što efikasnije.
Korak 1. Priprema za lepljenje đona
Najpre svoj par cipela dobro operite, ne dozvolite da na đonu ima ostataka prljavštine i prašine jer će lepak sve to da pokupi, em će biti neuredno, em se neće dobro zalepiti.
Kada se cipele dobro osuše prirodno i bez direktnog izlaganja suncu, lagano izbrusite obe površine (i đon i deo cipele uz koji naleže đon) brusnim papirom ili šmirglom srednje granulacije, kako biste uklonili eventualne ostatke starog lepka i stvorili „grubu“ površinu za bolje prianjanje lepka.
Zatim pređite finijim papirom da ujednačite a potom prebrišite alkoholom.
Korak 2. Nanošenje lepka na đon
Nanesite tanak i ravnomeran sloj lepka na obe površine, kako na đon tako i na cipelu. Obavezno detaljno iščitajte uputstvo na pakovanju lapka jer neki lepkovi (npr. kontaktni) zahtevaju da se ostave da „odleže“ nekoliko minuta pre spajanja, a neki ne nego zahtevaju brzu intervenciju.
Korak 3. Spajanje đona i cipele i fiksiranje
Spojite đon i cipelu ali pažljivo, vodite računa da se ivice poklope. Odmah nakon spajanja, čvrsto pritisnite pomoću stege, gumenih traka, teških knjiga ili još bolje kućne prese, ako imate.
Potrebno je da pritisak bude ravnomeran i jak, da bi se spoj učvrstio bez mehurića vazduha. Vodite računa da ne stavite previše lepka kako ne bi došlo do curenja na spoljnoj strani.
Korak 4. Sušenje i završna provera
Verovatno ćete biti znatiželjni da vidite da li se đon dobro zalepio, ali ipak ostavite da se lepak dobro osuši. Najbolje je da cipele ostavite na terasi ili negde gde neće dolaziti do kontakta dok se lepa ne učvrsti do kraja. Na pakovanjima piše koliko mu je potrebno da se stegne i zato obavezno ispratite i pre toga ne dirajte cipele.
Bilo kako bilo, najpametnije je ostaviti ih 12-24 sata za maksimalnu sigurnost.
Nakon sušenja, skinite stegu i proverite da li se đon savršeno drži uz cipelu i da li su ivice ravne i čvrsto zalepljene. Ako ima viška lepka, pažljivo ga uklonite skalpelom ili tupim nožem i vodite računa da ne oštetite cipelu.
Kada je pametnije odneti obućaru da zalepi đon na cipeli?
Ako primetite da je đon nalegao, zapravo da je istrošen na jednoj strani ili ako je pukao i deformisao se, ili se štikla polomila, preporuka je da lepljenje đona ne pokušavate sami već da cipele odnesete profesionalnom obućaru.
Međutim, i ako se radi o skupocenim cipelama koje niste dugo nosili i koje su potpuno očuvane (osim tog odlepljivanja), bolje je da ne rizikujete da upropastite omiljeni par koji možete još dugo nositi.
Imajte na umu da za lepljenje đona treba stpljenja i da je potrebna priprema. Ni kod obućara kad odnesete, uz svu opremu i iskustvo koje ima, on vam ne kaže da dođete za pola sata već sutradan ili kroz dva dana.
Lepljenje đona kod kuće može biti vrlo efikasan način da spasite omiljene cipele, posebno ako brzo reagujete i pravilno pratite sve korake. Potrebno je malo pažnje, odgovarajući alat i strpljenje. Ako se sve uradi kako treba, vaša obuća može trajati još dugo i izgledati kao nova.