Kako sačuvati kožne cipele: 10 koraka za dugovečnost cipela

Kada kupite kožne cipele, sigurni ste da ste uradili pravu stvar za zdravlje svojih stopala, ali i za zdravlje kičme, pravilan hod i udobnost. Pored toga, sigurni ste da ste odabrali kvalitet koji vam garantuje da ćete dugo uživati u paru omiljenih cipela.

Da bi vam one što duže trajale i izgledale kao nove, potrebna im je nega i pravilno održavanje. Zato, ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte kako kako da sačuvate svoje kožne cipele da izgledaju kao nove i da vam traju godinama, bez obzira na vremenske uslove ili učestalost nošenja.

1. korak:  Redovno čišćenje kožnih cipela

Prašina, blato, so i druge nečistoće mogu trajno oštetiti kožu. Zato je potrebno da nakon svakog nošenja obrišete cipele suvom ili blago vlažnom mekom krpom od mikrofibera.

Ako su cipele jako zaprljane, koristite blagi sapun i mlaku vodu, ali nikada ih ne potapajte i ne ostavljate u vodi dugo. Pored toga, kad su kožne cipele u pitanju, zaboravite na pranje u veš mašini jer će se u potpunosti deformisati i na manjim programima pranja. Imajte na umu da koža ne voli vodu, zato se potrudite da ih blagim čišćenjem dobro sterilišete.

Za dublje čišćenje, koristite specijalizovane proizvode za kožu koje možete naći u drogerijama i prodavnicama kožne obuće.

2. Korak:  Sušenje i provetravanje kožne obuće

Ako su vam cipele pokisle ili su se nakvasile previše, uradite sledeće:

  • Napunite ih papirnim ubrusima ili novinama da upiju vlagu i zadrže oblik.
  • Ostavite ih da se suše na sobnoj temperaturi, daleko od direktnog izvora toplote poput radijatora ili grejalica, jer to isušuje kožu.

Ne sušite ih ni na direktnom suncu u letnjim danima jer jako sunce deluje isto kao grejalica i može ih deformisati.

Nakon svakog nošenja, dobro provetrite cipele. Možete u unutrašnjost cipele posuti malo sode bikarbone sa par kapi eteričnog ulja od mente. Ovo će upiti vlagu, neutralisati mirise i dezinfikovati vašu obuću.

3. korak: Redovno nanošenje kreme za kožnu obuću

Baš kao što i naša koža traži hidrataciju, tako i cipele od prave kože zahtevaju negu. Koristite kremu za negu kože koja odgovara boji cipela ili neutralnu. Nanesite tanak sloj pomoću meke krpe ili sunđera i utrljajte kružnim pokretima. Ostavite da se upije nekoliko sati ili preko noći.

Krema štiti kožu, vraća joj elastičnost i sprečava pucanje, zato se potrudite da ih tretirate barem tri puta nedeljno.

4. korak: Poliranje obuće za dodatni sjaj kože

Ako želite da vaše cipele uvek izgledaju reprezentativno, možete koristiti vosak za cipele u odgovarajućoj nijansi. Nanesite tanak sloj i polirajte četkom od prirodne dlake ili mekom pamučnom tkaninom.

Ovaj stvara dodatni zaštitni sloj od vlage i prljavštine a vaše cipele čini sjajnim i mekanim, kao da su tek kupljene. Vosak uvek nanosite na čistu i potpuno suvu obuću.

5. korak: Koristite kalup za cipele

Jeste li se ikada pitali zašto u prodavnicama u cipelama uvek stoje papirni kalupi ili oni od drveta? To je zato što kalupi pomažu da kožne cipele zadrže oblik, upijaju vlagu i sprečavaju pojavu nabora na površini cipele.

Potražite u radnjama drveni kalup za cipele ili napravite sami od papira koji upija vlagu ili od novina, i baš kao u prodavnicama, napravite da imate kod kuće kada provetrite i istretirate cipele kremom za negu.

Možete koristiti čisto papirno punjenje od novina jer novine upijaju višak vlage, ali izbegavajte plastiku jer ona ne može da upije vodu i može da pokrene razvoj gljivica ako se redovno ne dezinfikuje.

6. korak: Pravilno skladištenje kožne obuće

Pravilno skladištenje je ključ za dugovečnost cipela od kože. Kada izujete cipele, očistite i osušite ih potpuno na prirodnom vazduhu, ostavite ih par sati na otvorenom sa kalupom. Nakon tih par sati odložite ih u kutiju, naročito ako ne planirate da ih nosite sutradan ili narednih dana.

Originalnu kutiju možete da izbušite makazicama kako bi cipele imale što više vazduha, a možete koristiti i platnene vrećice za čuvanje, posebno ako cipele imaju kalupe za sprečavanje deformacija i nabora.

7. korak: Zaštita od vremenskih uslova

Koža nije veliki prijatelj snega, kiše i soli. Zato:

  • Koristite sprej za impregnaciju koji odbija vlagu i štiti od pojave belih fleka na obući.
  • Nanosite ga pre prve upotrebe i obnavljajte svakih nekoliko nedelja, posebno zimi.

8. korak: Ograničite upotrebu i pustite obuću da “odmori”

Smešno zvuči ako kažemo da kožna obuća mora da odmori, ali to je zaista tačno. Za dugovečnost para kožnih cipela, važno je da imate barem još jedan par kako biste mogli da ih rotirate. Obuvajte ih naizmenično i nemojte nositi isti par dan za danom.

Ovo omogućava cipeli da se potpuno osuši i zadrži oblik i bićete iznenađeni koliko će vam obuća trajati duže samo ako je ne nosite svakog dana i ako je pustite da se lepo osuši i odmori u kalupu do sledećeg nošenja.

9.  korak: Pravovremena popravka i obnova

Nemojte čekati da vam đon potpuno pukne ili da se šavovi raspadnu. Pratite stanje cipela:

  • Ako se đon izliže, zamenite ga kod obućara na vreme.
  • Ako koža ispuca ili se odlepi, stručna popravka može produžiti vek trajanja.

Zato, redovno pratite ima li potrebe da ih odnesete kod obućara na reparaciju jer uz sitne popravke i bez čekanja da se potpuno unište, možete da ih nosite još dugo.

10. korak: Profesionalno čišćenje kožne obuće

Verovali ili ne, i za cipele postoji spa tretman koji im može drastično produžiti vek trajanja.

Povremeno, recimo jednom godišnje, odnesite cipele na profesionalno dubinsko čišćenje i obnavljanje boje kod obućara. Ovo se posebno preporučuje za skuplje modele i poslovnu obuću od kože koja treba da vam traje dugo i da uvek izgleda sveže.

Kožne cipele su zaista jedno pametno ulaganje u stil, udobnost i dugovečnost. Ako uložite malo truda u redovno čišćenje, negu i pravilno skladištenje, uzvratiće vam godinama trajanja i besprekorne elegancije.

Neka vam ovaj vodič za održavanje bude podsetnik da je prava koža živa i da zahteva pažnju, baš kao naša, ali zato i pruža ono što nijedan drugi materijal ne može: klasu, trajnost i jedinstveni osećaj luksuza pod nogama.