Šta nam poručuje bol u stopalima i kako se on leči?

Masaža stopala kod kuće, fokus na opuštanje mišića

Od ustajanja iz kreveta ujutru do večernjeg odlaska u krevet, tokom čitavog dana smo na nogama, jurimo i često ne vodimo adekvatnu brigu o svojim stopalima. Zbog toga se neretko javlja neprijatan bol, veoma čest problem koji može da značajno utiče na svakodnevni život.

Bol u stopalima može biti simptom raznih zdravstvenih problema. Međutim, ona se u velikom broju slučajeva javlja kao posledica nošenja neadekvatne obuće.

U nastavku saznajte koji su najćešći uzroci bola u stopalima i na koji način ona može da se izleči.

Najčešći uzroci bola u stopalima

Neprijatnost koju osećamo može da bude rezultat nekoliko faktora, a neki od njih su:

  • Neodgovarajuća obuća – U slučaju da ste tokom čitavog dana u nekvalitetnoj obući, ona neće pružiti adekvatnu podršku vašim stopalima. Ovo je jedan od najčešćih uzroka bolova u stopalima koju osećamo posle podne ili predveče kad završimo s dnevnim obavezama.
  • Razne povrede – Neke od najčešćih mogu biti uganuća, upala mišića ili napukla kost. Uzrok bola u stopalima može biti i neka starija povreda koja nije lečena na vreme.
  • Hronična stanja i oboljenja – Određena stanja poput artritisa ili plantarnog fascitisa (petnog trna) takođe mogu biti uzrok bola. Često oboljenje koje izaziva jake bolove u stopalima je i giht.
  • Preteran napor – Ukoliko je pojačano opterećenje na noge tokom intenzivnih treninga ili većeg broja pređenih kilometara u toku dana, može doći do oticanja i bola u stopalima.

Dakle, postoje razni uzroci koji mogu da dovedu do bola u stopalima. Isto tako, tek kada otkrijemo šta je dovelo do bola, moći ćemo da lečimo problem na pravi način.

Gde sve može da boli stopalo i šta nam bol poručuje?

Kao što bol može biti posledica nekoliko pojedinačnih ili udruženih faktora, isto tako ona može da se javi na različitim mestima. Neretko, umesto celog stopala, neprijatnost može da se javi samo u jednom delu.

Kada se bol lokalizuje, onda postoje određene smernice koje treba uvažiti i javiti se lekaru po potrebi.

Bol u stopalima odozdo

Ako osećate neprijatan bol u stopalima odozdo, najčešći uzrok je naučno poznat kao plantarni fascitis. Ovaj problem se javlja kada se tkivo koje povezuje petu i prste upali. Petni trn izaziva jako neprijatne bolove u jednoj tački a zapravo se bol prenosi na čitav donji deo stopala.

Stanje može dodatno da pogorša obuća koja nije kvalitetna i udobna.

Bol u stopalu sa gornje strane

Bol u stopalu sa gornje strane često je povezan sa prekomernim naporom, povredama tetiva ili čak prelomima. Ako je bol koji osećate hroničan, ne pokušavajte da se lečite kod kuće, već se obavezno obratite lekaru.

Bol u stopalu sa strane

Kada osećate bol u stopalu sa strane, to može da bude posledica nepravilnog položaja stopala tokom hodanja ili trčanja. Takođe, moguće je da do bola dolazi usled povrede ligamenata ili iritacije nerava koji se nalaze u stopalu. Čukljevi, giht i slična oboljenja, pa čak i urastao nokat, mogu da dovedu do bola sa strane stopala.

Obavezno porazgovarajte sa lekarom i proverite položaj stopala prilikom stajanja i hodanja jer bol može prouzrokovati oslanjanje na jednu stranu što dalje rezultira krivljenjem kičme i značajno utiče na hod i držanje.

Šta uzrokuje oticanje stopala?

Oticanje stopala je veoma neprijatno stanje koje stvara problem mnogima. Osim što može biti bolno, oticanje je često pokazatelj upale, povrede ili prekomernog zadržavanja vode u organizmu.

Oticanje se često javlja kod osoba koje su tokom dana u istom položaju, ako dugo sede ili stoje.

Jedno od glavnih rešenja za oticanje nogu je nošenje kvalitetne obuće koja će da pruži dobru podršku, a ujedno i da smanji pritisak na stopala i doprinese boljoj cirkulaciji.

Pored kvalitetne obuće, važno je ispitati druge uzroke koji dovode do oticanja jer ovo stanje može biti uzrokovano brojnim oboljenjima.

Da li i u kolikoj meri vam otiču stopala, možete proveriti na jednostavan način: Nakon skidanja obuće, pritisnite prstom kožu stopala i obratite pažnju da li na mestu pritiska dugo ostaje beli trag. Što se prirodna boja kože sporije vraća, to je otok veći.

Obavezno posetite lekara ukoliko primetite često oticanje stopala.

Kako izlečiti bol u stopalu?

Lečenje bola u stopalu zavisi od njegovog uzroka. Ipak, kao prvu pomoć možete da primenite neki od opštih saveta kao što su:

  • Redovno odmarajte i izbegavajte aktivnosti koje dodatno opterećuju stopala.Koristite baš svaku priliku da sednete ako dugo stojite na poslu ili prošetate barem malo svakih pola sata ako obavljate posao sedeći.
  • Nakon svakog napornog dana obavezno pripremite toplu kupku za stopala. Dodajte par kapi limuna u toplu vodu, malo sode bikarbone i malo morske soli. Ova topla kupka će mnogo značiti stopalima da se oslobode napetosti.
  • Praktikujte da u jednom trenutku u toku dana odvojite vreme i držite noge podignute na više jastuka. Poznato je da je ovaj vid vraćanja krvotoka u normalu vrlo efikasan i da se koristi kod nesvestice jer podignute noge brzo regulišu cirkulaciju.
  • Masaža je još jedan vid za smanjenje bola i oticanja, posebno nakon tople kupke i uz pomoć kreme za stopala koja u sebi sadrži alantoin, gavez ili neku drugu biljku koja pomaže pri bolovima i otocima.
  • Primena hladnih obloga takođe može da bude od koristi, posebno kad je reč o smanjenju upale ili otoka.
  • Korišćenje obuće od prirodnih materijala, poput kože koja pruža podršku i udobnost obezbediće vam život bez bola u stopalima, zato odvojite vreme i sredstva jer kupovina cipela i obuće nije investicija u estetiku već u zdravlje.
  • Koristite uloške za obuću na bazi gela ili posebno dizajnirane anatomske uloške. Na tržištu postoje specijalni ulošci za petni trn, za bolna stopala, čukljeve i razne probleme i bolove u stopalima.

Ako i nakon primene ovih saveta bol ne prestaje, obavezno posetite lekara koji će vam nakon detaljnog pregleda, propisati odgovarajuću terapiju.

Obuća kao prvi faktor za prestanak bola u stopalima

Bilo da već imate neprijatan bol, ili pak želite da delujete preventivno, pravilna i kvalitetna obuća igra ključnu ulogu u sprečavanju i ublažavanju bola u stopalima.

Zato, prilikom sledeće kupovine novog para obuće, obavezno obratite pažnju i na materijale od kojih je izrađena. Obuća od prirodne kože je idealan izbor jer omogućava koži stopala da diše. Pored toga, dobar dizajn i anatomski oblik koji prati prirodni luk stopala, pružiće mu maksimalnu udobnost.

Iako na prvi pogled izgleda bezazleno, ako zanemarimo, bol u stopalima na duže staze može značajno da smanji kvalitet života i svakodnevnih aktivnosti.

Ako ste u potrazi za obućom koja je estetki primamljiva, a ujedno pruža adekvatnu udobnost i podršku vašim stopalima, napravite prvi korak i obradujte sebe novim parom kvalitetne kožne obuće.

Kožna obuća nije bez razloga sinonim za zdravlje stopala jer je materijal od kojeg je sačinjena najpribližniji našoj koži, prati liniju stopala i risa, daje podršku stopalu i zglobu, ali i pruža ravnomernu i pravilnu podršku stopalu na samom gazištu.

Vaša stopala i telo biće vam zahvalni, a ubrzo ćete i sami primetiti kako, naizgled male stvari, kao kada je briga o stopalima u pitanju, dovode do tako velikih promena koje su značajne za pravilno funkcionisanje tokom dana.